WhatsApp +420732566888, +420734253884
cs

NAŠE TIPY

Málaga a okolí

Málaga a okolí, ve své podstatě celé Španělsko, je předurčeno jako motorkářský ráj. Skladba našich klientů je velmi pestrá, proto nepreferujeme žádné konkrétní trasy, místa či záchytné body Vašich cest. Níže se ale podělíme o pár tipů, které za to stojí opravdu vidět a zbytek je už samozřejmě na Vás.  V nádherné, a celý rok prosluněné Andalusii, je toho k vidění opravdu mnoho.


Parque Natural de Sierras de Tejeda, Almijara y Alhama

Úžasné výhledy, nespočetné porce zatáček, typické horské španělské vesničky. Výtečná kuchyně. 

Dejte si do NAVI silnici č.A 7207 Cómpeta, Canillas de Albaida. MA-126 Sedella až po A 7205 Viňuela. Okolo jezera Vinula (Lake Vinuela nebo Reservoir Vinuela) 

Montes de Málaga Natural Park

Přírodní rezervace (park) založená v roce 1989 pojmenovaná po pohoří Montes de Málaga. Zajímavá je pro výskyt korkového dubu, olivovníků  ale i celou řadou vzácných živočichů jako je chameleon, genet či jestřáb severní. Dejte si do NAVI silnici A 7000 Colmenar, projeďte vše křížem krážem  a stojí za to sjet i mimo tuto silnici na nezpevněné cesty (v období sucha - což vyhlašuje místní samospráva, bývají ale zavřené). Celý park, který je kousek nad Málagou, protíná řeka Guadalmedina. 

Porce zatáček 

Neskutečně zábavná trasa, kterou si zákonitě zamilujete a projedete si ji určitě minimálně dvakrát. To je trasa kde testují evropští novináři motocykly. Městečko Ronda Vám pak nabídne úchvatný pohled na fotografii.

Dejte si do NAVI A 366 Coín - Yunquera - El Burgo - Ronda.  info: kdybyste narazili na této trase na místní borce, věřte, že to mají dost najeté a nepouštějte se s nimi do pokoření rychlostních limitů. 

Sierra Nevada

Úchvatné pohoří nad Granadou s nejvyšším vrcholem Mulhacén, který je 3.479 mtr nad mořem . Celá cesta z Granady je zážitek a budete hltat jak zatáčky, tak dech beroucí scenérie, které se Vám každou zatáčkou naskytnou. Stojí za to projet jak cestou A 4025 z Granady tak od jezera Embalse de Canales silnice GR 3200 potom A 4030. Na vrcholu jsou lyžařská střediska tak počítejte s tím, že jste opravdu více jak tři tisíce metrů nad mořem a i v letních měsících je po ránu chladněji. Což si zase spravíte sjezdem do rozpálené Granady.

Gibraltar

Britské území na jižním cípu Pyrenejského poloostrova. Má  rozlohu pouhých 6,7 km2 a na severu sousedí se Španělskem. Tomu všemu dominuje Gibraltarská skála.Suverenita Gibraltaru je dodnes sporným bodem v anglo-španělských vztazích. Celá krajina je okouzlující svou španělskou srdečností a anglickou zdvořilostí. Žije zde kolem stovky opic - Makaků bezocasých, kteří jsou místními doslova uctíváni a mají neomezené možnosti. Místní legenda totiž praví, že Velká Británie bude muset navrátit Gibraltar Španělskému království záhy poté, co zemře poslední z opic. A to místní nemohou dovolit (cítí se více jako Britové)

Highlights of ANDALUSIA

Top trasa highlights of Andalusia. Sestavená tak abyste viděli  Andalusii s jejími zajímavými body.  Jedná se nádhernou  motorkářskou trasu (žádný OFF). Záchytnými body jsou  Playa de Maro, parque Natural de Cabo de Gata, katedrála Mezquita  de Cordoba, náměstí Plaza de Espana, Jerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Alhambra a již zmiňovaná Sierra Nevada.

Beach Tarifa

Jedna z nejoblíbenějších světových  destinací pro windsporty. Z pobřeží můžete vidět Maroko. Dejte si do NAVI N 340 Algeciras  -Tarifa. Do Cádizu stojí za to projet po A 2231 a  CA 9001.  Pláž Tarifa i celé městečko stojí za to strávit zde celý den. Úžasný je noční život na náměstíčku v Tarifě, kdy se po 20 hod.otevřou místní restaurace, hospůdky, bary a vinárny.  Atmosféra Vás doslova vtáhne a Vy budete nasávat místní kulturu. 

Enduro + Španělský OFF

Okolí Málagy nabízí směrem ke Granadě, či na druhou stranu k Seville spoustu endurového ježdění. Níže ke stažení mapové podklady do NAVI Tom Tom (je potřeba topo mapy) či Garmin ve formátu .gpx Upozorňujeme, že některé trasy jsou nepatrně náročnější.

Enduro + Portugalský OFF

Portugalské Trans Euro Trailové Trasy, neopakovatelný zážitek svobody na dvou kolech. Zkuste si projet třeba jen kousek trasy, stojí to za to. Níže ke stažení mapové podklady do NAVI Tom Tom (je potřeba topo mapy) či Garmin ve formátu .gpx Upozorňujeme, že některé trasy jsou nepatrně náročnější.

Sevilla 

Hlavní město regionu Andalusie - to je horké město Sevilla. Odráží a zrcadlí silný španělský temperament. Je to město Carmen a Dona Juana. Město španělské kultury, žhavého tance Flamengo. Město mnoha monumentálních památek z dob zámořských objevů. Údajně tu leží i ostatky Kryštofa KolumbaZda je uvnitř grandiózní hrobky opravdu tělo slavného mořeplavce, nezjistily však ani testy DNA, přesto přitahuje tisíce turistů. V neposlední řadě proslavil Sevillu fotbalový klub FC Sevilla působící v místní La Lize. Místní fotbal mají velmi rádi.

Tabernas - Texas Hollywood

Městečko Tabernas. Zhruba 40 km severně od Almerie mezi pohořími Sierra de los Filabres a Sierra Alhamilla se rozprostírá jediná opravdová evropská poušť. Oblast o rozloze 11.625 ha je bizarní pro svá suchá říční koryta a  sporou vegetaci a je podobná Arizonské poušti. Točila se zde celá řada westernů. Po filmovém průmyslu zde zůstala tři westernová městečka, která nyní slouží jako turistické atrakce. Každý den tedy můžete vidět přepadení banky a následnou přestřelku.

Motoclube de FARO Portugal

Jeden z nejvyhlášenějších motoklubů v Evropě, kde na Vás dýchne ta opravdová motorkářská atmosféra a soudržnost.

dejte si do NAVI Av. Cidade de Hayward BP, 8000-123 Faro, Portugal

Lagos Portugal

Město Lagos, leží v ústí řeky Bensafirm a podél Atlantského oceánu. Je to jedno z nejnavštěvovanějších měst v Algarve a v Portugalsku vůbec. Možná díky rozmanitosti pláží, skalním útvarům (Ponta da Piedade)  či rušnému nočnímu životu. Nebo snad pro své historické centrum či historického centra obchodu s otroky.. kdo ví. V každém případě jej navštivte, bude to stát za to.

Cabo de São Vicente Portugal

Mys Svatého Vincenta nebo-li Svatý mys. Jedná se nejzápadnější cíp Evropy a jistě stojí za to jej navštívit. Toto místo je historicky považováno za magické (a ono opravdu vyzařuje něco silného, nespoutaného a velmi zajímavého). V dávných časech lidé věřili, že slunce které zde zapadalo za burácení vln oceánu, označovalo okraj jejich světa. Odehrálo se zde také nespočet námořních bitev. Celoročně zde bývá velmi větrno.

MAROKO

Z našeho depa v Málaze , kde budete mít nachystaný Váš motocykl, je opravdu velmi snadné, rychlé a pohodlné se dostat na Africký kontinent. Jako nejrychlejší doporučujeme trajekt Algeciras - Ceuta  (cena cca 53 € / motocykl). Lze jet i Tarifa - Tanger, ale Algeciras - Ceuta je za nás nejvíc v pohodě (nejkratší vzdálenost z Málagy) . Lodní lístek je nejlepší koupit přímo v přístavu (stačí doklad totožnosti nebo pas a SPZ motocyklu, trajekt lze platit kartou) a za cca 40 minut jste v Ceutě. Na hranice do Maroka to je potom pár kilometrů.. Hranice jsou v klidu, jen je potřeba se obrnit občas trpělivostí. Nikdo Vás nešikanuje, netrénuje, jen prostě když marocký celník něco ťuká do počítače a trvá to 20 minut, tak to berte jak to je.. Afrika je opravdu jiná. Čas tam nikdo neřeší a třeba hodinky neuvidíte ani na jedné ruce.. nepotřebují je. Jestli-že nemáte motocykl napsaný sám na sebe, ale třeba na IČO právnické osoby, musíte mít plnou moc, vzor ke stažení níže.


Na hranicích dostanete ke svému motocyklu vstupní kartičku s SPZ a tu musíte mít na cestě zpět. Jestli si tu a tam chcete večer dát nějaký alkohol (pivo, víno, rum, zkrátka alkohol..) tak si vezměte s sebou, protože v Maroku alkohol seženete obtížně (spíš teda vůbec ne) a když už, tak velmi, ale velmi drahý. Stejně jako zapomeňte na vepřové řízky :-) . Prostě jste v muslimské zemi. Typické jídlo je marocký tajin (syté jídlo plné zeleniny, koření, vůní a někdy i např.kuřecího či jehněčího masa). Přílohy jsou opakující se, a to bulgur, kuskus, natural rýže a místní chleba tzv.khobz (placatý chleba, který trháte rukou). Obecně je normální, že oproti Evropským zvyklostem, je třeba večeře běžná i po 22:00 hod. Maroko se mění kilometr od kilometru, a sever je rozdílný od jihu. To si ale musíte vyzkoušet sami. Běžné jsou policejní kontroly v různých vesnicích (severně častěji, jižně méně až vůbec), kde ale jen zpomalíte a nikdo si Vás nevšimne. Nemusíte se ani obávat nějak extrémně rozbitých silnic, lze vše projet po krásném asfaltu. Stejně jako ale lze zažít takový offroad, který v Evropě nemáte možnost projet (písek, duny, prach, kameny, extrémní šotoliny, zkrátka hard core). Za zmínku stojí volání a SIM karty. Ceny volání (POZOR - odchozí, ale i příchozí hovory CZ a ESP operátorů) jsou velmi drahé vč.abnormálně vysokých cen za data. Je dobré si koupit už v Maroku marockou SIM např.jen na data a klidně týden můžete komunikovat, ale i volat přes WhatsApp. Cena začíná na 50 dirhamech za 3GB (tj cca 110 CZK )  Pokud nebudete koukat na filmy na Netflixu tak s tím vystačíte klidně týden ☺. No a nějaké ty základní tipy, které opravdu stojí za to vidět, níže.

Entry ticket 

Vyplňuje se pouze na lodi např. Tarifa - Tanger. Když jste už na lodi a vyplouváte směr Maroko, je potřeba na lodi vyplnit tento vstupní formulář (omlouvám se za kvalitu, drobet se mi v motorce pomuchlal :-) ) Na lodi je najdete různě ležet na stole, tak jen vyplníte a najdete si celníka.. Ti sedí většinou někde u bufetu. Tak jen necháte potvrdit a čekáte až loď dosáhne břehů Afriky. Trajekt Tarifa Tanger není více jak 50 minut.. je to opravdu pic bum a jste na druhé straně.


Chefchaouen

Je to sice dnes už hodně turistické město, ale Africký kolorit na Vás dýchne plnými doušky (do roku 1920 sem byl všem křesťanům, pod trestem smrti, vstup zakázán). Vzduch je tu chladnější a jasnější díky vyšší nadmořské výšce. Nabízí se pěkné pohledy na dramatické hory pohoří Ar Ríf. Je to exotické místo s marockou architekturou a říká se mu modré město. Pátral jsem po důvodu a prý to je kvůli komárům .. Zajímavé je, že všude koupíte hašiš a každý Vás zve na svou "farmu". Marihuanu cítíte a vidíte všude. Jak s tím kdo naloží necháme na každém z Vás :-)

Tafraoute

Tafraout, také Tafraoute je město v provincii Tiznit, v regionu Souss-Massa Maroko, v centrální části pohoří Anti-Atlas. Málo frekventované pohoří ohromuje rozervanými pouštními scenériemi, načervenalými štíty i ztracenými berberskými vesnicemi. V těch vesničkách se hodíte tak o sto let zpět.. Běžná je negramotnost, zdravotní péče nula , školství nula, lidé ani neví kolik jim je let.. Ale když tam chvíli budete tak zjistíte, že jim vlastně vůbec nic nechybí.. (jejich náplň práce je obstarat si vodu, napást osla nebo kozu, modlit se a pít čaj..)


Pohoří Atlas

Atlas (arabsky جبال أطلس, Džabál Atlas) Průměrná výška Vysokého Atlasu přesahuje 2 000 metrů. Nejvyšším vrcholem celého pásma a Maroka je Jebel Toubkal (4 167 m). Tady se na motorce připravte opravdu na změnu teplot.. Když začnete jeden den někde dole a budete Atlas přejíždět (úchvatné, fascinující a dechberoucí ) tak nebude problém okusit rozdíl více jak 30 ti stupňů Celsia za celý den.. Takže nebojte, vložky do kalhot a zapnout výhřevy na ruce. Cascades d´Ouzoud (vodopády Ouzoud)

Cascades d´Ouzoud jsou největší a nejpůsobivější vodopády v Maroku. Padají do řeky z výšky 100 metrů a vytvářejí přitom přírodní jezírka. Jméno "ouzoud" je berberským výrazem pro olivy, které se v oblasti hojně pěstují, a zdejší krajina je právě jejich porosty typická. Z parkoviště sejdete až k samotnému dnu vodopádů, kam s tříštivým zvukem dopadá voda. Cestou můžete obdivovat krásné vyhlídky, sem tam vyfotit opičku nebo nějakého plaza, zastavit se můžete na čaj či tajin v malinkých čajovnách. 

GPS : 32.03672766796119, -6.712223580310701

GPS : 32°02'12.2"N 6°42'44.0"W

Marrakesh

Marrákeš (Marakeš, fran. Marrakech) je centrem jižního Maroka, imperiálním městem s téměř tisíciletou historií. Jeho synonymem je červená (resp. okrová) barva, kvůli zbarvení místní půdy, a tedy i domků uvnitř mediny a valů, které ji obklopují. Náměstí Djemaa el-Fna nabízí velké divadlo pod širým nebem. Vedle mnoha stánků s jídlem tu natrefíme na různé kejklíře, krotitele hadů, vypravěče příběhů, kouzelníky a akrobaty, kteří jsou všichni obklopeni hloučkem přihlížejících.

Fez

Charakterizoval bych toto město jako marockou kulturu na dlani, která Vás vrátí v čase jako byste se ocitli v dávné orientální historii. Postará se o to starobylá medina  se vstupní branou Bab Bou. Místní koželužna (barvírna kůží - Chuara nebo Al-Attarine) stojí za to vidět (bohužel i cítit). Je to opravdu návrat v čase, kdy si uvědomíte, jaký je rozdíl mezi Evropou a Afrikou.

Merzouga

Merzouga je malé marocké město v saharské poušti nedaleko alžírských hranic. Je známá jako brána do Erg Chebbi, obrovské rozlohy písečných dun severně od města. Západně od Merzougy je Dayet Srji sezónní slané jezero, které je v létě často suché. Kdybyste chtěli vyzkoušet písek nebo duny, tak ideální jsou motorky bez ABS a do 150 kg max., a vyblbnete se tak jako nikdy nikde ☺☺

Připravujeme

Jen co čas dovolí - dáme další tipy nebojte ..