WhatsApp +420728959135, +420734253884
cs

Marocco

Marocco

Z našeho depa v Málaze , kde budete mít nachystaný Váš motocykl, je opravdu velmi snadné, rychlé a pohodlné se dostat na Africký kontinent. Jako nejrychlejší doporučujeme trajekt Algeciras - Ceuta  (cena cca 53 € / motocykl). Lze jet i Tarifa - Tanger, Tarifa - Tanger Med ale Algeciras - Ceuta je za nás nejvíc v pohodě (nejkratší vzdálenost z Málagy a nemusíte na rentgen s motorkou). Nicméně všechny způsoby trajektu do Maroka jsou rutinní a v pohodě, není se čeho obávat. Lodní lístek je nejlepší koupit přímo v přístavu (stačí doklad totožnosti nebo pas a SPZ motocyklu, trajekt lze platit kartou) a za cca 40 minut jste v Ceutě. Lze koupit i na čerpacích stanicích resp.u čerpacích stanic, jsou tam takové mobilní budky s nápisy Ferry a nemusíte se pak moc zdržovat v přístavu. Na hranice do Maroka to je potom pár kilometrů.. Hranice jsou v klidu, jen je potřeba se obrnit občas trpělivostí. Nikdo Vás nešikanuje, netrénuje, jen prostě když marocký celník něco ťuká do počítače a trvá to 20 minut, tak to berte jak to je.. Afrika je opravdu jiná. Čas tam nikdo neřeší a třeba hodinky neuvidíte ani na jedné ruce.. nepotřebují je. Jestli-že nemáte motocykl napsaný sám na sebe, ale třeba na IČO právnické osoby, musíte mít ověřenou  plnou moc, vzor ke stažení níže.  

Na hranicích dostanete ke svému motocyklu vstupní kartičku s SPZ a tu musíte mít na cestě zpět. Jestli si tu a tam chcete večer dát nějaký alkohol  tak si vezměte s sebou, protože v Maroku alkohol seženete obtížně (spíš teda vůbec ne) a když už, tak velmi, ale velmi drahý. Stejně jako zapomeňte na vepřové řízky :-) . Prostě jste v muslimské zemi. Typické jídlo je marocký tajin (syté jídlo plné zeleniny, koření, vůní a někdy i např.kuřecího či jehněčího masa). Přílohy jsou opakující se, a to bulgur, kuskus, natural rýže a místní chleba tzv.khobz (placatý chleba, který trháte rukou). Obecně je normální, že oproti Evropským zvyklostem, je třeba večeře běžná i po 22:00 hod. Ještě je dobré aby se Vaše cesta nekryla s časovým harmonogramem Ramadánu, ten Vás sice nějak v cestování neomezuje, ale přeci jen jak jsem psal výše, jste v muslimské zemi. Maroko se mění kilometr od kilometru, a sever je rozdílný od jihu. To si ale musíte vyzkoušet sami. Běžné jsou policejní kontroly v různých vesnicích (severně častěji, jižně méně až vůbec), kde ale jen zpomalíte a nikdo si Vás nevšimne. Nemusíte se ani obávat nějak extrémně rozbitých silnic, lze vše projet po krásném asfaltu. Stejně jako ale lze zažít takový offroad, který v Evropě nemáte možnost projet (písek, duny, prach, kameny, extrémní šotoliny, zkrátka hard core). Za zmínku stojí volání a SIM karty. Ceny volání (POZOR - odchozí, ale i příchozí hovory CZ a ESP operátorů) jsou velmi drahé vč.abnormálně vysokých cen za data. Je dobré si koupit už v Maroku marockou SIM např.jen na data a klidně týden můžete komunikovat, ale i volat přes WhatsApp. Cena začíná na 50 dirhamech za 3GB (tj cca 110 CZK )  Pokud nebudete koukat na filmy na Netflixu tak s tím vystačíte klidně týden ☺. No a nějaké ty základní tipy, které opravdu stojí za to vidět, níže.

Entry ticket 

Vyplňuje se pouze na lodi např. Tarifa - Tanger. Když jste už na lodi a vyplouváte směr Maroko, je potřeba na lodi vyplnit tento vstupní formulář (omlouvám se za kvalitu, drobet se mi v motorce pomuchlal :-) ) Na lodi je najdete různě ležet na stole, tak jen vyplníte a najdete si celníka.. Ti sedí většinou někde u bufetu. Tak jen necháte potvrdit a čekáte až loď dosáhne břehů Afriky. Trajekt Tarifa Tanger není více jak 50 minut.. je to opravdu pic bum a jste na druhé straně.


Chefchaouen

Je to sice dnes už hodně turistické město, ale Africký kolorit na Vás dýchne plnými doušky (do roku 1920 sem byl všem křesťanům, pod trestem smrti, vstup zakázán). Vzduch je tu chladnější a jasnější díky vyšší nadmořské výšce. Nabízí se pěkné pohledy na dramatické hory pohoří Ar Ríf. Je to exotické místo s marockou architekturou a říká se mu modré město. Pátral jsem po důvodu a prý to je kvůli komárům .. Zajímavé je, že všude koupíte hašiš a každý Vás zve na svou "farmu". Marihuanu cítíte a vidíte všude. Jak s tím kdo naloží necháme na každém z Vás :-)

Tafraoute

Tafraout, také Tafraoute je město v provincii Tiznit, v regionu Souss-Massa Maroko, v centrální části pohoří Anti-Atlas. Málo frekventované pohoří ohromuje rozervanými pouštními scenériemi, načervenalými štíty i ztracenými berberskými vesnicemi. V těch vesničkách se hodíte tak o sto let zpět.. Běžná je negramotnost, zdravotní péče nula , školství nula, lidé ani neví kolik jim je let.. Ale když tam chvíli budete tak zjistíte, že jim vlastně vůbec nic nechybí.. (jejich náplň práce je obstarat si vodu, napást osla nebo kozu, modlit se a pít čaj..)


Pohoří Atlas

Atlas (arabsky جبال أطلس, Džabál Atlas) Průměrná výška Vysokého Atlasu přesahuje 2 000 metrů. Nejvyšším vrcholem celého pásma a Maroka je Jebel Toubkal (4 167 m). Tady se na motorce připravte opravdu na změnu teplot.. Když začnete jeden den někde dole a budete Atlas přejíždět (úchvatné, fascinující a dechberoucí ) tak nebude problém okusit rozdíl více jak 30 ti stupňů Celsia za celý den.. Takže nebojte, vložky do kalhot a zapnout výhřevy na ruce. Cascades d´Ouzoud (vodopády Ouzoud)

Cascades d´Ouzoud jsou největší a nejpůsobivější vodopády v Maroku. Padají do řeky z výšky 100 metrů a vytvářejí přitom přírodní jezírka. Jméno "ouzoud" je berberským výrazem pro olivy, které se v oblasti hojně pěstují, a zdejší krajina je právě jejich porosty typická. Z parkoviště sejdete až k samotnému dnu vodopádů, kam s tříštivým zvukem dopadá voda. Cestou můžete obdivovat krásné vyhlídky, sem tam vyfotit opičku nebo nějakého plaza, zastavit se můžete na čaj či tajin v malinkých čajovnách. 

GPS : 32.03672766796119, -6.712223580310701

GPS : 32°02'12.2"N 6°42'44.0"W

Marrakesh

Marrákeš (Marakeš, fran. Marrakech) je centrem jižního Maroka, imperiálním městem s téměř tisíciletou historií. Jeho synonymem je červená (resp. okrová) barva, kvůli zbarvení místní půdy, a tedy i domků uvnitř mediny a valů, které ji obklopují. Náměstí Djemaa el-Fna nabízí velké divadlo pod širým nebem. Vedle mnoha stánků s jídlem tu natrefíme na různé kejklíře, krotitele hadů, vypravěče příběhů, kouzelníky a akrobaty, kteří jsou všichni obklopeni hloučkem přihlížejících.

Fez

Charakterizoval bych toto město jako marockou kulturu na dlani, která Vás vrátí v čase jako byste se ocitli v dávné orientální historii. Postará se o to starobylá medina  se vstupní branou Bab Bou. Místní koželužna (barvírna kůží - Chuara nebo Al-Attarine) stojí za to vidět (bohužel i cítit). Je to opravdu návrat v čase, kdy si uvědomíte, jaký je rozdíl mezi Evropou a Afrikou.

Merzouga

Merzouga je malé marocké město v saharské poušti nedaleko alžírských hranic. Je známá jako brána do Erg Chebbi, obrovské rozlohy písečných dun severně od města. Západně od Merzougy je Dayet Srji sezónní slané jezero, které je v létě často suché. Kdybyste chtěli vyzkoušet písek nebo duny, tak ideální jsou motorky bez ABS a do 150 kg max., a vyblbnete se tak jako nikdy nikde ☺☺
Obratník Raka Tropic of Cancer

Kdybyste mířili směrem více na jih po západní straně Maroka, tak v Západní Sahaře, pod městem Dakhla , protnete obratník Raka. Foto je nutností, jinak okolo jsou jen pouště, pustiny a nic moc k vidění. pozice GPS zde: 23.44038,  -15.96573

Připravujeme

Jen co čas dovolí - dáme další tipy nebojte ..