image

Bezpečně přepravíme Váš motocykl

Česky English Español
Drobečková navigace

Úvod > BLOG > Na vlastní motorce v GRUZII

Na vlastní motorce v GRUZIIVyzvednout si svůj vlastní motocykl v Tbilisi je opravdu možné.

Jako jedni z mála, ne-li jediní v Evropě, jsme dokázali zprocesovat a převézt motocykly bez jejich majitelů do 4.000 km vzdálené Gruzie. Mnoha lidem jsme tak ušetřili transfer čas  a dali  možnost začít jejich moto trip přímo v Tbilisi. Pro dalších pár zákazníků, kteří nikdy nebyli konfrontováni s cestováním mimo EU, nabízí vyzvednutí vlastního motocyklu v Gruzii i slušný skok mimo pohodlné vody Evropy. Myslím to v dobrém, nicméně tvrdím, že ke všemu by se člověk měl projezdit tak nějak postupně a ne po výletu na Grossglockner hledat tu samou mentalitu a pravidla v Gruzii, která je situována v jihozápadní Asii.

               IMG_1401.jpeg                 IMG_1256.jpeg                  gruzie.jfif

 

Gruzie je neskutečná země plná kontrastů, které bych přirovnal (místním se to líbit nebude) k Rusku. Byť oni sami je v lásce nemají a obecně Gruzínci jsou hrdý národ na sami sebe, tak nadvláda Ruska během staletí se na nich podepsala. Drtivá většina lidí v Gruzii inklinuje k západu, tedy k Evropské unii, nicméně ta cesta, jestli  by kdykoliv měla dopadnout, bude hodně dlouhá. 

Co Gruzie nabízí

Pro mnoho Evropanů nevídanou pohostinnost, vřelou povahu místních obyvatel, bezpečí, přátelské ceny, nedotčenou krajinu, ale hlavně  neskutečné zážitky na motorce díky situování tohoto státu  mezi Kavkaz, který tvoří geografický předěl mezi Evropou a Asií. Budete mít možnost vidět monumentální horské štíty, které vyrazí dech a donutí Vás zastavit. Na druhou stranu v jižním úpatí Kavkazu Vás obejme subtropické klima černomořského pobřeží. Dále se zde nachází mnoho architektonických a uměleckých dědictví, jeskynní města nebo starověké katedrály. Zkrátka, každý si přijde na své. 

Místní měna je gruzínské lari zkratka GEL. 1 GEL je zhruba 8,20 CZK. Síť čerpacích stanic je více než dostačující a na mnoha místech akceptují platební karty.  Místní SIM karta stojí s neomezeným daty na 14 dní 20 GEL, pro její zakoupení potřebujete cestovní pas. Infrastukura má jisté rezervy, ale to je na Gruzii to krásné. Přejezdy horskými průsmyky nejsou asfaltové, ale nejedná se o nějaký těžký off road, spíše bych to přirovnal k lehkým TET trasám, pokud Vám tedy nezaprší. Nejvhodnější doba pro navštívení Gruzie na motorce je květen až říjen. V létě (červenec a srpen) panují v nižších nadmořských výškách vedra, na druhou stranu v horách se budete cítit komfortně. Horské průsmyky bývají průjezdné od června do září. 

Kam rozhodně jet na motorce

Díky poloze a možnostem co v Gruzii vidět, jež jsem zmiňoval výše, bych doporučil pro Gruzii cestovní enduro motocykl. Od lehké off road třístovky po GSo. Každý by si měl odškrtnout výjezd na Omalo. Tato, časem skoro nedotčená malebná vesnička, se nachází v historické oblasti Tušetie na severovýchodě Gruzie (severní svah Velkého Kavkazu) poblíž hranic s Ruskem. Trvale zde žije okolo deseti obyvatel a vyjet sem na motocyklu lze, dle aktuálního počasí a podmínek které zde panují, od zhruba června do září. Koukněte, není to nádhera ?

           IMG_1332.jpeg                    dji_fly_20240615_121512_105_1718450727224_photo.jpeg                    dji_fly_20240615_152144_108_1718450871877_photo.jpeg

 

Dalším ikonickým přírodním národním parkem ve střední části Gruzie, v pohoří malý Kavkaz, je Národní park Brodžomi-Charagauli. Oficiálně byl otevřen teprve v roce 2001 a nachází se zde rozmanitá fauna a flóra.  Nejvyšším vrcholem je Sametšvario, s nadmořskou výškou 2642 mtr.nad mořem. Je zde bohatá fauna (domovina jelena, medvěda, vlka, rysa, srnce či kamzíka) a flóra (subalpinské louky, kvetoucí kavkazský lotos a mnoho dalších křovin  a lesů s rododendrony) 

 

           IMG_1519.jpeg                      IMG_1514.jpeg                    IMG_1517[1].jpeg

Cestou přes tento Národní park budete projíždět městečkem Sairme. Toto lázeňské středisko v údolí řeky Cablarisckali je proslavené svou minerální vodou, která jak tvrdí místní, má zázračné léčivé účinky.

  4A3B7BA1-054A-460C-96BE-95D2751CE1EC.jpegGORI - toto strategicky významné město je hlavním městem regionu Šida Kartli, protéká zde řeka Kurli a v současné době má okolo 45 tis.obyvatel. Od hlavního města Tbilisi je vzdálené zhruba 90 km a je zajímavé z několika důvodů. Nachází se nedaleko separatistické Jižní Osetie. V  roce 2008 se stalo město terčem útoku ruských vojenských letadel, při kterém zahynulo mnoho obyvatel. V místním muzeu je této okupaci věnována samostatná místnost vč.fotogalerie a z pohnuté historie běhá mráz po zádech. Nicméně neměli bysme se před historií (a bohužel ne tak dávnou historií) schovávat.

Dalším milníkem města je rodiště diktátora Josifa Vissarionoviče Džugašviliho, neboli Stalina (překlad muž z oceli), který zde má rozsáhlou expozici, včetně možnosti autentické prohlídky jeho dobového dopravního prostředku, vlaku. I on má místo pro expozici, kde je zobrazena temná stránka dějin, vč.vzniku dobových pracovních táborů, nebo-li gulagů a stovky tisíc lidí, které nechal tento diktátor odstranit. Městu dále dominuje historická pevnost, z které je výhled na město a okolní krajinu. Pod touto pevností je kruh soch zmrzačených válečníků.

 TELAVI  - nejzachovalejší historické město v Gruzii známé pro pěstování vína, které má v Gruzii pradávnou tradici. Máte zde jedinečnou možnost cestovat za vínem a na vlastní oči spatřit tradiční způsoby výroby vína Kachetinskou metodou s použitím hliněných nádob zakopaných v zemi. 

Tipů co vidět a kde jezdit v Gruzii je mnohem více, tohle berte jen jako malou ochutnávku toho co lze v Gruzii spatřit, poznat, vstřebat do svého cestovatelského já a naplňovat tak svoje poznání za běžné hranice. Gruzie za to opravdu stojí.

 

 

Místní kultura a pohostinnost

Součástí cestování je samozřejmě poznávání místních zvyklostí, tradic, kultury a mentality národa. Gruzínci jsou neskutečně přívětivým a přátelským národem s rozmanitou místní kuchyní, zakládající si na tradicích. Velmi populárním, řekl bych národním místním jídlem , je Chačapuri nebo-li zapečený sýr v těstě či chlebu na mnoho způsobů, vždy dle regionu. Dále pak Chinkali, knedlíky ve tvaru malého měšce, což je plněná masová kulička vařená ve vodě.81b3f1ac-6b79-4351-a11c-b46504ba7821.jpeg                                            Oblíbený je Gruzínský šašlik tzv. Mcvadi, marinované maso na špízu. Jídel je samozřejmě mnohem více a lepší než-li o tom psát, je vše vyzkoušet na vlastní chuťové buňky. Za zmínku stojí také víno, to je národní vášní a součástí národní identity. Pěstuje se v celé zemi, více než polovina produkce však pochází z Kachetie (Telavi).IMG_1295.jpeg             IMG_1347.jpeg

Přeprava Vašich vlastních motocyklů do Gruzie

Ano, v letošním roce proběhne ještě jeden termín. Převzetí moto v Tbilisi, v týdnu od 23.9 - 28.9 (pondělí až sobota), Vy si zvolte Vaši letenku a také se rozhodněte zda-li máte zájem o přepravu jednosměrnou či obousměrnou. Rezervace v sekci rezervace zde: rezervace Gruzie září

Jakékoliv  informace ohledně převozu motocyklů do Gruzie Vám rádi poskytneme na tel.či e-mailu.